Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

“Gjuha shqipe po ‘përdhunohet’ çdo ditë”, Tupja kritikon ministren e Arsimit: Kushi mund të bëhet...

“Gjuha shqipe po ‘përdhunohet’ çdo

Ditën e djeshme në emisionin “Ftesë në 5” në Top Channel me Bieta Sulon u diskutua për gabimet dhe deformimet që po i bëhen gjuhës shqipe.

Shumë i indinjuar ishte profesori i njohur, Edmond Tupja, sipas të cilit gjuha shqipe po “përdhunohet” çdo ditë.

Tupja nuk ngurroi të merrte një sërë shembujsh, fjala “taxi” në vend të “taksi”, fjala “suport” në vend të “mbështetje”, por bëri edhe një “tërheqje veshi” për ministren e arsimit Evis Kushi dhe kryeministrin Rama.

“Kushi” mund të bëhet “di-Kushi” ose “As-kushi”, pas ca kohësh”, u shpreh Tupja.

“Edhe Rama që e mban veten për dashnor të gjuhës shqipe kishte thënë diku ‘kjo s’ bën sens’”, tha Tupja.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore