Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

"Gjuha e Braverman po përkeqëson situatën"/ Një deputet britanik del në mbrojtje të shqiptarëve?!

"Gjuha e Braverman po përkeqëson situatën"/ Një

Gjuha që Sekretarja e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar, Suela Braverman po përdor për azilkërkuesit shqiptarë po “përkeqëson” një situatë tashmë të rrezikshme, ka paralajmëruar një deputet veteran konservator.

Sir Roger Gale dënoi retorikën e përdorur nga Sekretarja e Brendshme e cila ka veçuar shpesh shqiptarët pasi përbëjnë numrin më të lartë të emigrantëve që kalojnë me gomone.

Komentet e Sir Roger pasuan ato që ambasadori shqiptar në Mbretërinë e Bashkuar Qirjako Qirko u tha deputetëve se fëmijët nga vendi i tij po bullizohen në shkollat ??e Mbretërisë së Bashkuar për shkak të një "fushate diskriminimi".

"Kam frikë se gjuha e përdorur nga Sekretarja e Brendshme dhe të tjerët po përkeqësom atë që tashmë është një situatë shumë e brishtë dhe e rrezikshme".

Braverman muajin e kaluar u kritikua për deklaratën se emigrantët që mbërrijnë me gomone po pushtojnë vendin. Ajo tha se Mbretëria e Bashkuar kishte parë një "rritje të numrit të të ardhurve shqiptarë" dhe i cilësoi ata kriminelë.

Sir Roger, zona elektorale e Thanet-it të Veriut të të cilit mbulon objektin e përpunimit të emigrantëve në Manston, u pyet nëse Sekretarja e Brendshme duhet ta zbusë gjuhën e saj. Ai tha:

Epo, nuk mendoj se ngacmimi është i pranueshëm nga askush në çdo vend dhe në çdo kohë. Dhe nëse fëmijët shqiptarë ngacmohen në shkollë, atëherë kjo është shumë e padëshirueshme dhe e dënueshme. Pra, a e dënoj? Po, sigurisht që po”.

Shqiptarët përbënin pak më shumë se një të tretën e kalimeve të Kanalit në nëntë muajt e parë të vitit, treguan shifrat e publikuara nga Home Office muajin e kaluar. Qeveria thuhet se po shqyrton planet për të përshpejtuar largimin e azilkërkuesve nga vendet e përcaktuara "të sigurta", një listë që do të përfshinte Shqipërinë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore