Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani më shumë mish seç duhet?

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hani më shumë mish

Një dietë e përditshme e bazuar në ekuilibër dhe konsum të moderuar të të gjitha ushqimeve, është rruga ideale për një jetë të shëndetshme, por ndonjëherë ndodh që ne të konsumojmë disa ushqime më shumë seç duhet.

Ky është rasti kur bëhet fjalë për mishin, ndaj lind pyetja se çfarë ndodh me trupin tonë. Konsumimi i tepërt i mishit mund t’ju bëjë të lodhur.

Mishi është i pasur me proteina që na japin energji dhe pas konsumimit duhet të keni energji, por problemi është se mishi i përpunuar sipas shumë studimeve ndikon në lodhjen mendore dhe nuk ka të njëjtat vlera ushqyese.

Konsumimi i tepërt i mishit mund të çojë në ftohje të shpeshta. Mishi nuk përmban vitamina, veçanërisht vitaminën C, më e rëndësishmja për imunitetin tonë, dhe konsumimi i tepërt i tij do të thotë që konsumoni më pak perime dhe fruta, të cilat janë më të rëndësishmet për ruajtjen e shëndetit.

Konsumimi i tepërt mund të dëmtojë gjithashtu zemrën tuaj. Fibra që nuk do të merrni nga ngrënia e mishit i lejon trupit të thithë kolesterolin dhe të mbrojë zemrën tuaj. Nëse hani mish ose edhe më keq mish të përpunuar dhe shmangni ushqime të tjera të shëndetshme, zemra mund të komprometohet seriozisht.

Mund të merrni edhe gurë në veshka, sepse me rritjen e konsumit të mishit të kuq dhe të bardhë, merrni edhe një sasi më të madhe të azotit, i cili krijon kalcium në trup, që më pas përpiqet të dëbohet përmes veshkave por shfaqen gurë të dhimbshëm, që ndonjëherë kërkojnë shtrimin në spital.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore