Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

"Erdogan po shfrytëzon Tiranën"/ Mediat greke: Shqiptarët po përdoren si "kafshë për therje", në shërbim të Vëllazërisë Myslimane

"Erdogan po shfrytëzon Tiranën"/ Mediat greke:

Shqipëria kthehet në një fole grerëzash të Vëllazërisë Myslimane. Ky është plani i Erdoganit kështu shkruajnë sot në një artikull gazetat greke.

Nëse zhvillohet, ai është një kërcënim serioz për sigurinë e Greqisë, pasi Vëllazëria Myslimane nga Shqipëria do të jetë një kërcënim i hapur për kufijtë tanë veriperëndimor.

Në javët e fundit, ka pasur një intensifikim të takimeve dhe vizitave reciproke midis qeverive të Turqisë dhe Shqipërisë.

Ky intensitet i lartë i marrëdhënieve dypalëshe nuk është vërejtur nga aleatët strategjikë të Shqipërisë, si dhe nga mediat botërore, të cilat kanë ngritur shumë pikëpyetje rreth orientimit perëndimor të Shqipërisë nga njëra anë dhe marrëdhënies së saj të ngushtë me një regjim.

Si produkt i kësaj dashurie, në qershor, u reklamuan shumë oferta në fushën e shëndetit dhe sigurisë dhe qershia mbi tortë thuhet të jetë kontrata prej 8 milion eurosh për blerjen e disa mjeteve ajrore agresive pa pilot turqit i quajnë ata “SIHA”, përktheu gazeta Shqip.

Sidoqoftë, sipas raporteve diplomatike, çështja e intensifikimit të papritur të marrëdhënieve midis qeverive të Turqisë dhe Shqipërisë lidhet me interesin e drejtpërdrejtë të Erdoganit në rajon, i cili, nëse realizohet, mund të shkaktojë shumë dhimbje koke për shqiptarët.

Çfarë po luhet nën tapet?

Qeveria e Erdogan ka kërkuar nga Shqipëria që të presë përgjithmonë udhëheqësit e “Vëllazërisë Myslimane” që u arratisën nga Egjipti pas përmbysjes së Presidentit Morsi në verën e 2013.

Turqia dhe Katari njihen si mbështetësit kryesorë të Grupit të Vëllazërisë Myslimane në botë dhe pas përmbysjes së tyre në Egjipt ata iu drejtuan shenjtorit të tyre mbrojtës, Turqisë. Qeveria e Erdogan është në luftë të hapur me qeverinë e re të Egjiptit pikërisht për shkak të Vëllazërisë Myslimane.

Autoritetet në Egjipt kanë akuzuar Turqinë për mbështetjen e terrorizmit, Vëllazërinë Myslimane dhe ndërhyrje në punët e saj të brendshme.  Kanë kaluar tetë vjet që nga ajo kohë, ekuilibrat gjeopolitikë kanë ndryshuar dhe tani Turqia duhet të normalizojë marrëdhëniet me Egjiptin, ndërsa kjo e fundit ka vendosur si kusht dorëzimin e liderëve të Vëllazërisë Myslimane, përktheu gazeta Shqip.

Drejtuesit e Vëllazërisë Myslimane akuzohen për vrasjen e mijëra Egjiptianëve gjatë protestave në Egjipt në 2013 dhe kërkuan që të ekstradohen për t'u gjykuar në Egjipt, por Turqia deri më tani i ka injoruar këto thirrje.

Dorëzimi i udhëheqësve të Vëllazërisë Myslimane tek autoritetet egjiptiane do të përmbysë retorikën e disa viteve të liderëve turq, të cilët deri më tani i janë paraqitur botës islamike si përfaqësues të besimtarëve. Një veprim i tillë do të bezdisë gjithashtu një përqindje të madhe të votuesve në Partinë Islamike (AKP) të Presidentit Erdogan.

Ai duhet të gjejë një zgjidhje ku votuesit e tij nuk do të mërziten, por gjithashtu nuk do të qëndrojnë në qendër të presionit egjiptian. Burimet tregojnë se Turqia fillimisht i kërkoi Kosovës të strehonte udhëheqësit e Vëllazërisë Myslimane, si një zgjidhje, në mënyrë që Presidenti Erdogan t'u thoshte autoriteteve Egjiptiane se "ata që po kërkoni nuk janë më në Turqi", përktheu gazeta Shqip.

Sidoqoftë, për shkak të veçorive të brendshme të Kosovës dhe rrezikut të paraqitur nga këta individë, duke pasur parasysh marrëdhëniet e tyre të trazuara me sigurinë dhe shtetin e së drejtës, Prishtina refuzoi, duke nxitur Turqinë të kthente sytë nga Tirana.

Aktualisht, qeveria shqiptare duhet të vendosë nëse do të pranojë ose jo kërkesën e Presidentit Erdogan për të marrë pjesë në negociatat e saj gjeopolitike, duke e bërë atë një strehë të sigurt për udhëheqësit islamikë në të gjithë botën.

Ndërsa artikulimi publik është krejt i ndryshëm, shqiptarët rrezikojnë të përdoren këtë herë si "kafshë për therje" në shërbim të interesave politike të udhëheqësit turk. Me fjalë të tjera, ata rrezikojnë të përdoren si një "landfill" i vërtetë, ku çdo person i fuqishëm hedh mbeturinat e tij pasi i përdor ato dhe nuk ka më nevojë për to./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore