Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

EMRA+FOTO/ Shkatërrohet banda e drogës në Angli, arrestohen 4 shqiptarë

EMRA+FOTO/  Shkatërrohet banda e drogës në Angli, arrestohen 4

Katër anëtarë të një bande shqiptare të drogës që drejtonte një biznes kokaine prej 2 milionë paundësh në Preston dhe Chorley, janë dënuar me 24 vjet burg.

EMRA+FOTO/  Shkatërrohet banda e drogës në Angli, arrestohen 4

Prokurorët e përshkruan operacionin si “i ngjashëm me një firmë taksi” me linja telefonike që funksionojnë 24/7. Banda kishte qendra telefonike, të vendosura në Mançester për të siguruar që operacionet të drejtoheshin nga një zonë e veçantë policie dhe punësonte një rrjet korrierësh, që punonin me turne 12 orëshe, për të shpërndarë drogën te klientët. Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu dhanë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin, tha Gjykata e Preston Crown.

Bekin Hasmehaj, 35 vjeç, mbante një pozicion të lartë drejtues brenda ndërmarrjes, të përshkruar nga Rosalind Scott-Bell, duke e ndjekur penalisht, si “shumë një biznes familjar”.

“Është evidente se furnizimi me barna ishte i rrjedhshëm dhe i shpejtë”, tha ajo.

Klientët do të telefononin një qendër telefonike dhe do të bënin një porosi, duke lënë një kod postar për dorëzim. Më pas, mbajtësi i thirrjeve do të përdorte një telefon tjetër për të dërguar një korrier për të dorëzuar drogën”, tha ajo. Nëse një korrier arrestohej, qendra e thirrjeve do të zhvendosej në një zonë tjetër në Mançester.

“Modeli i grupit shqiptar ishte kompleks dhe ishte krijuar për ta bërë të vështirë për policinë identifikimin e parave të gatshme ose drogave”, tha zonja Scott-Bell. “Ata ishin të vetëdijshëm për kufijtë gjeografikë (midis forcave të policisë) dhe e përdorën këtë në avantazhin e tyre”.

Midis viteve 2018 dhe 2020, linjat telefonike bënë mbi 591,678,000 kontakte në lidhje me furnizimin me kokainë në Preston dhe Chorley. Eksperti i drogës në Lancashire Constabulary, Det Con Richard Shires, tha se një vlerësim modest – bazuar në çdo klient që bleu një qese të vetme kokainë – tregoi se firma ka marrë midis 26 kg dhe 34.6 kg gjatë 651 ditëve të operacionit. Megjithatë, sipas të gjitha gjasave, shumë klientë do të blinin më shumë se një çantë në të njëjtën kohë.

Më 29 janar 2020, oficerët bastisën shtëpinë e Hasmehajt në Marchwood Close, Blackrod dhe gjetën sasi të mëdha parash, droge dhe telefona celularë. Kishte telefona të rinj, ende në kutitë e tyre, dhe karta SIM që ishin përdorur në celularë të shumtë. Aty kishte edhe zbukurimet e një stili jetese kriminale, me veshje të reja të stilistëve në garderobë.

Hasmehaj u arrestua, por ndërsa ai ishte në paraburgim, bashkëpunëtorët e tij u vunë në punë për t’u siguruar që biznesi të mbetej i hapur. Z. Houston-Roberts, duke u mbrojtur, tha se megjithëse roli i klientit të tij dallohet si më i larti në mesin e atyre në bankën e të akuzuarve, kishte të tjerë që vepronin mbi të.

Albi Hoxhaj, 36 vjeç, drejtonte një qendër telefonike në Mançesterin e Jugut kur ajo u zhvendos nga Horwich në korrik 2019. Gjatë një periudhe gjashtëmujore ai drejtoi korrierët për të shpërndarë drogën në zonat e Preston dhe Chorley.

Klevis Prensi, 33 vjeç, ka qenë i afërt me familjen Hasmehaj gjatë gjithë komplotit, është shprehur gjykata. Shtëpia e tij përdorej për peshimin dhe paketimin e drogës në thasë të mbyllur të gjelbër, gati për shpërndarje. Ai ishte përgjegjës për sigurimin e akomodimit dhe mobiljeve për një korrier të ri që po mbërrinte në zonë nga Bristol, tha gjykata. Altin Nikolli, 37 vjeç, ka punuar në call center për një muaj në fund të vitit 2019.

Gjykata theksoi se Hoxhaj, i diplomuar në elektronikë, pagoi 15,000 £ për të ardhur në Mbretërinë e Bashkuar në pjesën e pasme të një kamioni, por kur mbërriti pa se “rrugët nuk ishin të shtruara me ar”. Pas gjashtë muajsh ai u largua nga grupi mafioz dhe gjeti një grua, punë dhe siguroi një leje pune.

Gjatë dënimit, gjykatësi Darren Preston tha: “Drogat e klasit A ??në këtë vend shkatërrojnë shoqërinë dhe jetën individuale. Përdoruesit bëhen të varur dhe anëtarë të pafajshëm të publikut bëhen viktima nëpërmjet të varurve që vjedhin, grabitin dhe vjedhin për të financuar rregullimin e tyre të ardhshëm. Secili prej jush kanë luajtur një rol të rëndësishëm në tregtinë në këtë mjerim”.

Hasmehaj u dënua me 10 vjet burg. Hoxhaj, nga Lowfield Road, Stockport, u burgos për pesë vjet; dhe 10 muaj, Prensi, nga HMP Risley, u burgos për katër vjet e dy muaj. Nikolli, nga Angelbank, Horwich, u burgos për pesë vjet e gjashtë muaj.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore