Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

Diplomati u shpall "non grata", ambasada ruse hedh poshtë akuzat: Shkelët praktikat ndërkombëtare

Diplomati u shpall "non grata", ambasada ruse hedh poshtë akuzat:

Ambasada Ruse në Shqipëri i konsideron të pabazuara akuzat ndaj diplomatit rus, të shpallur persona non grata, tha misioni diplomatik për medan vendase RIA Novosti.

“Ne i konsiderojmë të pabazuara të gjitha akuzat ndaj diplomatit rus të përmendura në këto dokumente. Ne gjithashtu vërejmë se shënimi në njoftimin për shtyp të emrit dhe mbiemrit të punonjësit tonë bie ndesh me praktikën e vendosur diplomatike ndërkombëtare” – tha ambasada ruse në Tiranë.

Selia diplomatike konfirmoi për agjencinë “RIA Novosti” se ka marrë notën nga pala shqiptare dhe informoi Ministrinë e Jashtme Ruse.

Qeveria shqiptare e shpalli diplomatin rus Alexei Krivosheev person “non grata” për shkak se sipas saj ai shkelte masat epidemiologjike të marra kundër pandemisë së koronavirusit.

Ministria e Jashtme shqiptare tha se diplomati "shkeli masat anti-koronavirus" dhe duhet të largohej nga vendi brenda 72 orësh.

Në të njëjtën kohë, Tirana zyrtare shprehu dëshirën se Moska do ta trajtojë këtë vendim si një masë të detyruar për të mbrojtur shëndetin. Pala shqiptare, thekson RIA Novosti, i siguroi kolegët rusë për ndjenjat miqësore dhe gatishmërinë për përmirësimin e vazhdueshëm të marrëdhënieve midis vendeve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore