Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Në Fokus

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet kriminale reklamojnë në "TikTok", biznesin e emigrantëve me 20 mijë paund (Foto)

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet

"Reklamat në TikTok që premtojnë të marrin emigrantë në Britani për 20 mijë paund: Kontrabanduesit e njerëzve po shpallin me guxim shërbimet e tyre në faqet e mediave sociale" me këtë titull e ka nisur ditën gazeta britanike "Daily Mail".

Gazeta britanike shkruan për grupet kriminale shqiptare që përdorin rrjetet sociale për të reklamuar trafikimin e njerëzve drejt Britanisë së Madhe.

Në fillim të shkrimit "Daily Mail" shkruan se kriminelët shqiptarë që abuzojnë deri në 20,000 paund për të kontrabanduar emigrantë në Britaninë e Madhe japin shërbimet e tyre në TikTok dhe faqet e tjera të mediave sociale.

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet

Një hetim i policisë angleze gjeti faqet e njohura të lakuara me reklama nga trafikantët e qenieve njerëzore, ndonjëherë duke u tallur me përpjekjet e autoriteteve britanike për t'i ndaluar ata dhe duke postuar udhëzime hap pas hapi të prodhuara me lehtësi për të ndihmuar migrantët e paligjshëm të vjedhin në Mbretërinë e Bashkuar.

Ato ilustrojnë shkallën e problemit me të cilin përballet Sekretarja e brendshëm Priti Patel, i cili kohët e fundit vizitoi Shqipërinë për të nënshkruar një marrëveshje që përshpejton dëbimet e kriminelëve dhe azilkërkuesve të dështuar.

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet

Një kontrabandues personash, llogaria e të cilit në TikTok është parë nga dhjetëra mijëra njerëz, mburret në profilin e tij: "Të gjithë të interesuarit që dëshirojnë të shkojnë në Angli, kontaktojnë në invox tim. Udhëtimi sigurohet 100 përqind. ' Videot e tij shfaqin fotografi të Union Jack dhe Big Ben me komentin: "Udhëtim i sigurt nga Shqipëria në Angli 23 mijë euro.

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet

Gazeta Britanike ka shkuar dhe më tej ku ka folur për Dijonis Bibën i cili shkruante pak ditë më parë se, një emigrant i paligjshëm i ekspozuar nga Mail për postimin e videove se si të futet vjedhurazi në Mbretërinë e Bashkuar është burgosur për punën në një fermë kanabisi.

Shqiptari Dijonis Biba, 20 vjeç, ishte pjesë e një bande që prodhonte drogë në një operacion të drejtuar nga një radhë prej katër shtëpive periferike në Coventry.

"Daily Mail" nuk i "ndahet" shqiptarëve! Grupet

Më shumë se 160 bimë kanabisi u gjetën duke u rritur në pronën ku Biba po punonte - me një vlerë totale në rrugë për të gjitha ilaçet që mendohet të ishin rreth 300,000.

Reperi aspirues u arrestua në janar vetëm disa ditë pasi Mail zbuloi se si ai kishte postuar video në internet duke u treguar shikuesve se si të hynin ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar. Udhëzuesit e tij përfshinin këshilla mbi ID-të e rreme dhe aeroportet ku këto dokumente false nuk do të zbuloheshin./Gazeta Shqip

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore