Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

A do ketë reshje shiu dhe dëborë? Si parashikohet moti për ditën e sotme

A do ketë reshje shiu dhe dëborë? Si parashikohet moti për

Shqiperia përgjatë të shtunës do të jetë në mbizotërimin e kthjellimeve dhe vranësirave në të gjithë territorin e vëndit. Por vranësirat më të dukshme paraqiten në orët e mesditës dhe pasdites, ku do të krijojnë mundësi për momente të pakta me pika shiu në ultësirën perëndimore dhe shfaqjen e flokeve të dëborës në zonat malore.  Mbrëmja sjellë përmirësim të kushteve të motit në të
gjithë Shqipërinë. Gjatë orëve të para të mëngjesit do të shfaqet mjegulla në zonatluginore.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë RRITJE të lehtë në mëngjes POR mesdita do të ruaje të njëjtat vlera kostante duke u luhatur nga -3°C deri në 14°C.
Era do të fryjë mesatare si ne tokë dhe në det me shpejtësi 38 km/h nga drejtimi permanent verior duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 2 ballë.

Rajoni dhe Europa 

Gadishulli Skandinav , mbetet nën ndikimin e vranësirave të shpeshta të cilat do të gjenerojnë reshje dëbore. Gjithashtu në dominimin e masave ajrore të paqëndrueshme paraiten Ishujt Britanik dhe Europa Qëndrore, ku reshjet e shiut do të jenë edhe me intensitet të lartë. Po_ashtu nën mbizotërimin e vranësirave dhe reshjeve të pakta do të jenë brigjet e detit të Zi. Ndërsa pjesa tjetër e Jugut të kontinentit do të jetë nën dominimin e kthjellimeve dhe vranësirave kalimtare.

Kosova

Republika e Kosovës karakterizohet nga kushte të qëndrueshme atmosferike duke bërë që moti i kthjellët të jetë dominant deri vonë pasdite kur shfaqen vranësira të shpeshta, por mundësia për reshje është thuajse zero. Temperaturat e ajrit vijojnëtipike të dimrit, por prania e lartë e lagështirës në ajër do të bëjë që i ftohti të ndjehet edhe më shumë.

Maqedonia e Veriut

Përsa i përket, republikës së MV kthjellimet dhe vranësirat e lehta paraqiten në pjesën e parë të ditës. Ndersa orët e pasdites do të shtojnë më tej vranësirat në të gjithë MV, por nuk do të ketë reshje. Tempertaurat e ajrti do të jenë të ulëta gjatë orëve të mëngjesit ku minimalja zbret deri ne -3 gradë C, ndersa mesdita do të regjistrojë vlera deri në 10 apo 11 gradë C.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore