Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Aktualiteti

800 mijë euro grabitje në Valencia të Spanjës/ Kapen 7 shqiptarët e tmerrshëm

800 mijë euro grabitje në Valencia të Spanjës/ Kapen 7

Garda Civile në Spanjë ka çmontuar një bandë kriminale me origjinë shqiptare e cila akuzohet për 40 grabitje me vlerë 800,000 euro.

Mediat spanjolle raportojnë se shtatë shtetasit shqiptarë që janë arrestuar e kishin bazën në Gandia, në qytetin e Valencias dhe fokusin e tyre të "punës" e kishin te shtëpitë e banuara në provinca të ndryshme spanjolle.

Operacioni 'Rovisa' filloi marsin e kaluar kur u kryen disa grabitje në banesa në provincën e Salamancas që shkaktuan alarm të madh social tek qytetarët. Agjentët e Gardës Civile dyshuan se autorët e tyre mund të ishin të njëjtët që kishin kryer sulme të ndryshme në pjesë të ndryshme të vendit.

Gjatë hetimeve u zbulua se disa nga autorët e dyshuar me origjinë shqiptare përdorën aeroportin e Lisbonës për të hyrë dhe dalë nga Spanja për në vendin e tyre dhe për të vështirësuar punën e agjentëve të Gardës Civile. Për këtë arsye u kërkua mbështetja e policisë portugeze dhe grupit të punës të policisë shqiptare. Të gjithë agjentët u koordinuan nga agjencia evropiane e policisë Europol, në kuadër të platformës evropiane kundër kërcënimeve kriminale EMPACT OPC.

Shqiptarët me kalimin e muajve ishin bërë ekspertë në "punën" e tyre dhe kishin kryer një sërë vjedhjesh në qytetin e Gandía. Ata udhëtonin edhe në vende të ndryshme të Spanjës për të kryer vjedhje. Drejtuesit e grupit i ndryshonin emrat rregullisht në vendin e tyre të origjinës, ndërsa disa prej tyre kishin deri në tre emra dhe identifikime të ndryshme për ta bërë më të vështirë punën për Gardën Civile.

Gjithashtu, shqiptarët shmangnin përdorimin e telefonisë celulare për komunikimet e tyre duke përdorur radio dhe përdornin targa të falsifikuara si masa sigurie për të mos u zbuluar. Garda Civile pas arrestimit të shtatë shtetasve shqiptarë ka kryer kontrolle në shtëpi në Madrid dhe Valencia. Në to u arrestuan shtatë anëtarë të grupit dhe u sekuestruan një sasi e madhe bizhuteri, para, teknologji dhe materiale të ndryshme të përdorura për kryerjen e grabitjeve në provincat Salamanca, Valladolid, León, Palencia, La Rioja, Navarra dhe Zaragoza.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore