Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Ja sa do të kushtojë ilaçi që kuron Covid-19

Shtetet e Bashkuara tani kanë një çmim të shumëpritur në të gjithë botën për Remdesivirin, ilaçin antiviral që mund të kurojë Covid-19.

Gilead Sciences, kompania që bën ilaçin e Covid-19, njoftoi në një letër të hapur të hënën në mëngjes se ka vendosur të caktojë një çmim prej 390 dollarë për flakon për qeverinë amerikane, e cila do të përfshinte spitalet e ish-Veteranëve dhe Departamentit të Mbrojtjes, dhe qeveritë e tjera të vendeve të zhvilluara. Por çmimi i zbritur nuk do të përfshijë Medicare ose Medicaid.

Një kurs tipik trajtimi pesë-ditor do të përfshinte gjashtë flakonë, të cilët do të ishin ekuivalent me 2,340 dollarë për pacient, tha Daniel O’Day, kryetari dhe CEO i Gilead Sciences në letër. Qeveria amerikane do të vazhdojë të menaxhojë alokimet e remdesivirëve nga SHBA për spitalet deri në shtator, tha kompania.

Letra shtonte se çmimi për kompanitë private të sigurimeve në SHBA do të jetë 520 dollarë për flakon, që do të ishte 3,120 dollarë për pacient për një kurs trajtimi pesë-ditor prej 6 flakonësh në total.

Remdesivir, i cili aktualisht administrohet përmes infuzioneve, është ilaçi i vetëm që ka një autorizim të përdorimit urgjent nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e SHBA për të trajtuar infeksionet nga koronavirusi. Deri më tani, trajtimet Remdesivir ishin dhuruar në qeverinë amerikane dhe alokuar nga Departamenti Amerikan i Shëndetësisë dhe Shërbimeve Njerëzore dhe shteteve.

SCAN

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore