Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Top Story/ Edhe ish-drejtori i Policisë Kufitare, Nikollë Ndoci, me biznes në trafikun e arabëve

Por nuk është vetëm Enkeleda Toska nga radhët e policisë që ia ka ndjerë lezetin biznesit me arabët. Këtë punë kanë filluar ta bëjnë edhe ish - drejtorë të policisë kufitare dhe të emigracionit. Një prej tyre është Nikollë Ndoci. Ne kemi gjetur 8 kompani të shtetasve arabë ku në të gjitha e-maili dhe telefoni si kontakt janë të zotit Ndoci. Ai madje në disa prej tyre është bërë aksioner 50 % me shtetasit arabë. Ne e kontaktuam zotin Ndoci për një intervistë por as ai nuk pranoi.

Skandalet me lejet e qëndrimit me investitorë të rremë, plasën për herë të parë në Shqipëri në vitin 2019, ku dy biznesmenë Indianë, vëllezërit Nitin dhe Çetankumar Sandesara ia nxinë faqen Shqipërisë. Ata erdhën këtu si investitorë strategjikë dhe u pajisën me pasaportë shqiptarë. Por jo vetëm kaq, dy indianët me mbështetjen e Bushatit përfituan edhe titullin e konsullit të nderit.

Në fund ata dolën dy indianë mashtrues, që kishin vjedhur  725 milionë dollar nga bankat Indiane. Kur u zbulua skandali u arrit të arrestohej në Shqipëri vetëm një bashkëpunëtor i tyre. Dy vëllezërit kanë humbur gjurmët dhe sot nuk dihet se ku janë.

Në të njëjtën mënyre po futen në Shqipëri si investitorë qindra egjiptianë, marokenë, sirianë, jemenas, e të tjerë. Ndërkohë Shqipëria sot është kthyer në korridorin kryesor të trafikimit të tyre.

https://www.facebook.com/tch.topstory/videos/702025413694128/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore