Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Dalin pamjet/ Trupat indiane rrahin një ushtar kinez, forcat ushtarake blindojnë kufirin (VIDEO)

Pamjet që pretendojnë se tregojnë trupat indiane duke rrahur një ushtar kinez të kapur janë dënuar nga Delhi zyrtar. Sipas mediave të huaja, pamjet që besohet të jenë filmuar rreth dy javë më parë në brigjet e Liqenit Pangong, një milje në territorin indian, tregojnë forcat indiane që po qëllonin një ushtar të Ushtrisë Çlirimtare të Popullit dhe duke shkatërruar një makinë të blinduar kineze.

Ushtria Indiane paralajmëroi mediat lokale se qarkullimi i pamjeve “ka të ngjarë të dëmtojë situatën aktuale në kufij”. India dhe Kina luftuan një luftë kufitare përgjatë kufirit 2,175 milje në vitin 1962 dhe ka pasur përplasje disa herë, megjithëse asnjë pushkë nuk është shkrepur që nga vitet 1970.

Por siç shkruan DailyMail, tensionet e fundit shpërthyen më 9 maj kur dhjetëra ushtarë kinezë dhe indianë u plagosën në përleshjet dhe hedhjen e gurëve në shtetin Sikkim.

Shumë ushtarë indianë janë akoma në spital. Përballja kryesore tani është në Ladakh, e përqendruar në luginën Galwan e cila kontrollon hyrjen në disa pika strategjike në kufirin e tyre Himalayan.

Të dy palët kanë fajësuar njëra-tjetrën, por analistët thonë se ndërtimi i rrugëve të reja në rajon në Indi mund të ketë qenë shkak për mosmarrëveshjen. Të dy palët kanë dërguar përforcime dhe pajisje të rënda në zonë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore