Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

"Pagoi mijëra euro për t'i ikur gjakmarrjes"/ Shqiptari i "ndershëm" kapet mat dhe zhgënjen britanikët

Një burrë që iku nga vendlindja për të shmangur një “gjakmarrje” u gjet në Hull duke punuar si një “kopshtar” kanabisi.

Agron Hithi, 36 vjeç, pa asnjë vendbanim fiks në Britani, tani po përballet me dëbimin pasi hyri në vend në mënyrë të paligjshme dhe u gjet nga policia duke rritur një fermë kanabisi.

Hithi, iu dha një dënim prej gjashtë muajsh nga gjykatësi Ahmed Nadim, por u tha që ai do të deportohet në vendin e tij të lindjes në Shqipëri, pasi u gjet fajtor për prodhimin e kanabisit, teksa vidhte edhe energjinë elektrike.

Gjykata e Hull Crown dëgjoi se Hithi kishte ikur nga Shqipëria në qershor të vitit të kaluar “për të shmangur gjakmarrjen” dhe pagoi 14.500 £ për të arritur në Mbretërinë e Bashkuar.

Hithi u dërgua në Londër, dhe më pas në Hull, ku punoi në kantierë të ndryshëm ndërtimi për të shlyer borxhin ndaj trafikantëve, përpara se të çohej në një pronë në Philip Larkin afër, ku iu tha të “ujiste bimët”.

Duke ndjekur penalisht rastin, Paul Nicholson tha: “Më 1 prill të këtij viti, policia shkoi atje dhe kishte një erë të çuditshme kanabisi që vinte prej saj dhe të gjitha dritaret ishin mbuluar me një pëlhurë.

“Një burrë u paraqit në një dritare në katin e poshtëm por nuk pranoi kërkesën për të ardhur te dera. Oficerët e detyruan të hapte derën dhe e gjetën të pandehurin në dhomën e pasme, në katin e parë. Ishte e qartë se ai nuk fliste anglisht, por kishte kartën e identifikim me emrin e tij “.

Oficerët gjetën në pronë 52 bimë kanabisi dhe 196 rrënjë të prera.

Nicholson i tha gjykatës: “Në shkurt, ai u kontaktua dhe iu tha që të paguante borxhin duke punuar si kopshtar kanabisi. Atij iu dha porosi që të mos prekte ndriçimin, por thjesht të ujiste bimët. Në këmbim të bërjes së këtyre gjërave, ai do të paguhej 1.500 £ në muaj. 1.000 £ do të paguheshin për borxhin dhe 500 do të ishin për të. Kur u pyet nga policia nëse ishte nën presion, ai tha jo duke shtuar se nuk kishte frikë nga pasojat “.

Hithi la gruan dhe fëmijët e tij në qershor të vitit të kaluar dhe ai nuk i kishte parë që prej asaj kohe. Ai nuk ka dënime të mëparshme si në Britani të Madhe, ashtu edhe në Shqipëri.

Ai tha: “Ai i ka dhënë bashkëpunimin e tij të plotë policisë dhe shërbimit të provës. Ai ka qenë i hapur dhe i ndershëm.

Ai nuk vendosi lidhjen, por ai nuk kishte ndonjë kontroll ose pronësi të pajisjeve të përdorura.

Zyra e Brendshme do të planifikojë dëbimin.”

Me anë të një përkthyesi shqiptar, gjykatësi Nadim i tha Hithit: “Për të hyrë në Mbretërinë e Bashkuar ju paguat 14.500 për trafikantët. Ndërsa këtu keni punuar për të jetuar, por më pas erdhi një fazë ku ju ishit pa punë dhe në këto rrethana ju erdhën në këtë qytet për të operuar një fermë kanabisi.

Hithit u tha se ai do të vuante një dënim me gjashtë muaj burg. Zyra e Brendshme do të caktojë një datë të dëbimit.

[gallery ids="1066152,1066153"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore