Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Për meshkujt/ Doni të dini sa imunitet keni ndaj COVID-19? Shikoni gishtin e unazës

Meshkujt që e kanë të gjatë gishtin e unazës mund të kenë më pak rrezik që të vdesin nga COVID-19 dhe gjasat janë që gjithashtu që simptomat e sëmundjes tek ata të jenë më të buta.

Ky është studimi i ri i publikuar nga gazeta “Early Human Development”.

Arsyeja? Gjatësia e gishtit të unazës besohet se lidhet me sasinë e testosteronit.

Sa më i gjatë gishti, a më shumë testosteron janë ekspozuar meshkujt kur kanë qenë në barkun e nënës. Dhe testosteroni besohet se të mbron ndaj koronavirusit sepse rrit përqendrimin e enzimës 2 (ACE2) në trup.

Disa javë më parë, shkencëtarët arritën në përfundimin se meshkujt, pavarësisht gjatësisë së gishtit të unazës kanë dy herë më shuam gjasa që të vdesin nga COVID-19, për shkak të pranisë më të madhe të ACE2 në gjakun tyre.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore