Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Tmerr/ Kinezët lënë kafshët e gjalla dhe nisin të hanë insektet (FOTO)

Në mesin e pandemisë së koronavirusit, për të cilin dyshohet se mund ta ketë pasur origjinën në një treg kafshësh të gjalla në Wuhan të Kinës, japonezet po i kthehen përdorimit të insekteve në ushqim.

"Në këtë tenxhere, kemi 10.000 bulktha me të cilët do të përgatisim lëng supe për 100 pjata. Dua që të gjithë të njohin kënaqësinë e konsumit të insekteve, në mënyrë që ato të trajtohen me të njëjtin respekt në ushqim si kafshët dhe bimët", tha shefi 26 vjeçar i kuzhines, Yura Shinohara.

Shinohara i përdor bulkthat në lëng supe, në lëngun e sojës e madje dhe në makarona. Nga ana tjetër, ato shërbehen dhe të skuqura. Njërëzit i kanë ngrënë insektet për mijëra vjet dhe ato përdoren si ushqim në disa vende të Azisë, Afrikës, Amerikës Latine e Oqeanisë, por në perëndim, kultura e refuzimit të tyre si ushqim, mbetet mjaft e fortë.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="1060307,1060308,1060309,1060311"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore