Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Shqetësuese! Regjistrohet rasti i dytë i transmetimit të koronavirusit nga kafsha te njeriu

 Ministria holandeze e Bujqësisë njoftoi se kishte identifikuar një tjetër rast të transmetimit të koronavirusit nga një kafshë te njeriu, rasti i dytë ky brenda një jave.

“Sipas informacionit ka shumë të ngjarë që të paktën një nga tre personat e infektuar të infektohej nga një vizon”, shkroi ministrja e Bujqësisë, Carola Schouten në një letër drejtuar parlamentit holandez.

Një rast i ngjashëm në një tjetër fermë u bë publik javën e kaluar dhe si pasojë u vendosën masa të rrepta mbrojtjeje.

Rasti i ri i raportuar ka ushtruar presion ndaj Schouten, ku veterinerët e akuzojnë se po nënvlerëson rrezikun e kalimit të infeksionit nga kafshët te njeriu.

Ekspertët thonë se fermat me numër veçanërisht të lartë të kafshëve të infektuara duhet të pastrohen.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore