Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Kryeministri Markoviç: Në Mal të Zi nuk ka më COVID-19, e fituam betejën

Kryeministri i Malit të Zi Dushko Markoviç deklaroi se në vendin e tij nuk ka më rrezik nga COVID-19, pasi është shuar.

Vendi fqinj ka hapur plazhet, e po bëhet gati për të pritur turistët. Mali i Zi ka raportuar 324 raste të konfirmuara të sëmundjes COVID-19 dhe nëntë vdekje.

“Beteja me një virus kaq të egër është fituar dhe Mali i Zi tani bëhet vendi i parë pa koronavirus në Evropë”, tha kryeministri Markoviç.

Ai e filloi konferencën për shtyp duke hequr maskën e fytyrës. Në fillim të marsit, republika ballkanike prej 620,000 banorësh, e cila mbështetet në të ardhurat nga turizmi përgjatë bregdetit të saj Adriatik, me kufij dhe aeroporte dhe porte detare të mbyllura, mbylli shkollat dhe ndaloi tubimet publike dhe aktivitetet në natyrë për të frenuar përhapjen e virusit.

Kreu i qeverisë tha se do të hapen kufijtë për udhëtarët nga vendet që raportojnë jo më shumë se 25 raste të infeksionit për 100,000 njerëz.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore