Konflikti miliona dollarë/ Biznesmeni turk përmend edhe Ramën: Si më mashtroi Sinan Idrizi

Mediat turke vazhdojnë të raportojnë për një skandal mashtrimi ku pretendohet se biznesmeni i famshëm, Adnan Polat është mashtruar në Shqipëri nga Sinan Idrizi, partner i Air Albania.

Sipas mediave turke, Polat ishte në Shqipëri për biznes, ku u takua me biznesmenin Sinan Idrizi. “İdrizi, partner i kompanisë Air Albania Airline dhe menaxher i Flamurtarit, një nga ekipet shqiptare të Super League, i tha Polat se një kompani e naftës në Shqipëri (Global Fluids International) po del me fitime dhe mund ta ndihmojë për ta blerë kompaninë”, citon media turke.

Biznesmeni shqiptar i mori 3.5 mln dollarë si depozitë, por shuma u zhduk dhe blerja nuk u realizua.

Pas raportimeve në media, biznesmeni ka dalë me një deklaratë, raporton e përditshmja e madhe, Milliyet. Në deklaratë thuhet se në këtë histori ka qenë i përfshirë edhe kryeministri Edi Rama.

DEKLARATA

“Në bazë të lajmeve të pasqyruara sot në shtyp, ka qenë e detyrueshme të bëj një deklaratë për të informuar publikun. Siç dihet, si biznesmen, unë po investoj në shumë sektorë si në Turqi, ashtu edhe jashtë saj.

Ngjarja, objekt i lajmit, siç përmendet më lart merr jetë gjatë realizimit të një investimi që mendoj se do të ishte i dobishëm për vendin tim.

Me personin e quajtur Sinan Idrizi u ndërmorën negociata për blerjen e kompanisë GFI Albania SH.P.K. U ndërmorën hapa edhe me pjesëmarrjen e Kryeministrit të Shqipërisë, Edi RAMA, dhe si rezultat, ndodhi ngjarja e përmendur.

Megjithëse të gjitha detyrimet kontraktuale ishin përmbushur nga unë, personi i quajtur Sinan Idrizi nuk përmbushi asnjë prej këtyre detyrimeve.

Deri më sot, me durim, kam pritur që aleatët tanë të zgjidhnin çështjen, për të mos dëmtuar miqësinë Shqipëri-Turqi. Sidoqoftë, përballë kësaj situate që hasa për herë të parë në tërë jetën time të biznesit, vendosa ta dërgoj çështjen në Gjykatën e Lartë Turke.

Doja ta ndaja këtë me publikun, me të gjithë transparencën dhe sinqeritetin”.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.