Paralajmërimi i Kurtit: Kosova rrezikohet nga një grusht shteti nga Rusia

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, paralajmëroi se Kosova rrezikohet nga njw grusht shteti nw Rusi.

Ai kujtoi se në tri vitet e fundit ka pasur dy tentativa për grusht shteti të organizuara nga Rusia.

“Kosova rrezikon një tentim puç nga Moska. Në tri vitet e fundit kishte dy tentim grusht-shtetit të dështuara. Një në Maqedoninë e Veriut dhe një në Mal të Zi të organizuara nga presidenti i Rusisë, Vladimir Putin. Tani Rusia po e don rrethin e tretë të veprimit, për të bërë tentim grusht-shtetit, ose në Bosnjë ose në Kosovë”, tha Kurti, gjatë ligjëratës së tij me studentët e Universitetit të Harvardit.

Ai foli edhe rreth rolit të shtetit amerikan në zgjidhjen e problemit me Serbinë dhe arritjen e marrëveshjes finale.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.