Ndërroi jetë dy ditë më parë, banesa e Maks Velos shpallet monument kulture

Banesa e Maks Velos është shpallur monument kulture nga Këshilli Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore.

Artisti, piktori, intelektuali dhe shkrimtari, Maks Velo, u nda nga jeta dy ditë më parë në moshën 84-vjeçare.

Ndërkohë në banesën e tij janë veprat artistike dhe kulturore të Maks Velos. Për këtë aryse ka pasur dhe thirrje të shumta nga artistët këto ditë që banesa e tij në Tiranë të mbyllet.

Ajo tashmë është monument kulture e kategorisë II dhe veprat e Maks Velos nuk do të humbasin por do të nderohen.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.