Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Gjyq me videokonferencë/ “Rrëzohet” Gjykata speciale, fitojnë të akuzuarit për vrasje

Procesi gjyqësor i të akuzuarit Eftimi Eftimiu nga burgu i Peqinit dhe atij të Elton Halipajt nga burgu 313 është zhvilluar me videokonferencë sipas nenit 4 të aktit normative që bën fjalë për parandalimin e përhapjes së Covid 19. Gjyqi me video konferencë u mbajt në Gjykatën kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit në Tiranë.

Procesi ndaj tyre zhvillohet në lidhje me vrasjen e Devi Kasmit, i cili u ekzekutua në Tiranë, pas një prite të ngritur në rrugën "Kongresi i Manastirit". Dy persona me motoçikletë, kryen qitje me pistoletë, duke vrarë 41-vjeçarin.

Ndërkohë që ndaj Eftimiut dhe Halipajt rëndon akuza për vrasje në formën e grupit të strukturuar kriminal. Ata deklaruan se nuk duan që gjykimi të vijojë në këtë situatë e në baze të nenit 3 shkronja E, gjykimi i tyre u pezullua.

E megjithatë pavarësisht situatës së CoVid 19 ku është vendosur pezullimi i gjyqësorit deri më 22 prill, kjo nuk pengon zhvillimin e procesit online.

Pra nëse do të quhet betejë e parë kjo e kësaj dosjeje, atë e kanë fituar të akuzuarit, të cilët kërkuan që procesi të mos zhvillohet në këto kushte pavarësisht këmbënguljes së trupit gjykues.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore