Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Nga Japonia në Paris/ Kafshët 'rimarrin kontrollin' e botës, zaptojnë sheshet e qyteteve (FOTOT)

Gjatë bllokadës së epidemisë, specie të të gjitha llojeve janë shfaqur në zona më parë të populluara nga njerëzit. U deshën vetëm disa ditë bllokim që këlyshë lepujsh të guxonin të kalonin rrugët më parë të zhurmshme të Christchurch në Zelandën e Re, dhe më pak se një javë që një puma te zbrese nga Andet në kryeqytetin kilian Santiago, një nga më të zhurmshmit në Amerikën Latine.

Në Barcelonë derrat e egër depërtuan deri në bulevardin Diagonal Avenue.

Kjo është për t?u çuditur por dhe kuptimplotë. Studimet tregojnë se ekosistemet mund të rimëkëmben me shpejtësi pas ndalimit të ndërhyrjes njerëzore.

Ndalimi i gjuetisë, restaurimi i habitateve dhe reduktimi i ndotjes së ujit janë të gjitha masa të lidhura me rekuperimin e specieve detare dhe sipas studiuesve vazhdimi i këtyre masave do të sjellë rekuperim të konsiderueshëm të oqeaneve deri në 2050.

Por edhe rikthimi aktual i botës së egër në qytetet e zbarzura është kuptimplotë dhe sipas studiuesve duhet të sjellë më shumë mirëkuptim mes njerëzimit dhe kafshëve.

[gallery ids="1025882,1025883,1025885,1025874,1025875,1025876,1025879,1025877,1025878,1025880,1025881,1025884,1025887,1025886"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore