Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Paralajmërimi i fortë i mjekut: Vera do ta lehtësojë virusin, por në dimër do përballemi me…

Një paralajmërim i fortë vjen nga kreu i Departamentit të Mikrobiologjisë në Institutin "Hellenic Pasteur" dr. Andreas Mentis.

Ai thekson se nëse brenda verës nuk gjendet një vaksisë, në dimrin e ardhshëm ne do të përballemi me atë që ai e quan një pandemi reale.

"Siç e dimë një epidemi mund të ndalohet nga vaksinimi dhe ka disa mesazhe shpresëdhënëse në këtë drejtim se vaksinat e para do të jenë të disponueshme në vjeshtë ose më pas. Le të shpresojmë se kjo do të ndodhë, përndryshe ne do të përballemi me një pandemi reale", thotë Mentis.

Pandemi reale mund të jetë një infektim masiv i popullsisë. Sipas mjekut në fjalë vera mund të lehtësojë barrën e infektimit dhe të risjellë normalitein, por virusi mesa duket do të jetë sezonal.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore