Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Shkencëtarët kinezë zbulojnë anti-trupat e fuqishëm kundër Covid 19

Një ekip shkencëtarësh kinezë ka izoluar një grup anti-trupash për të cilët thonë se janë "tepër të efektshëm" për të bllokuar aftësinë e koronavirusit që të depërtojë në  qelizat e njeriut.

Ekspertët thonë se ky mekanizëm mund të ofrojë shpresa për të kuruar dhe parandaluar COVID-19. Zhang Linci dhe ekipi i tij në Pekin shpjegojnë se një ilaç që përmban anti-trupat në fjalë mund të jetë më i efektshëm se sa trajtimet e tjera, si për shembull përdorimi i plazmës me anti-trupat e personave që janë shëruar, pasi përdorimi i plazmës është i kufizuar në bazë të grupit të gjakut.

"Rëndësia e anti-trupave është provuar në mjekësi prej dekadash. Ato përdoren për të kuruar kancerin, apo çrregullime auto-imune si dhe sëmundje ngjitëse. Prandaj kemi shpresa se anti-trupat që kemi zbuluar mund të jenë shumë të efektshëm për pacientët me koronavirus si për mjekimin ashtu edhe për parandalimin e infeksionit," thotë Dr. Zhang Linci, i cituar nga VOA.

Ekipi shkencor filloi të analizonte anti-trupat që në janar, duke mbledhur mostra gjaku nga pacientë me COVID-19.

Ky ekip po punon për t?i kombinuar anti-trupat e zbuluar me anti-trupa të tjerë për të ulur rrezikun e mungesës së efikasitetit nëse koronavirusi shfaq mutacione.Anti-trupat nuk janë të krahasueshme me rolin e vaksinës, por mund t?u jepen personave në rrezik me qëllim që të mbrohen nga infeksioni.

Nëse studimet rezultojnë pozitive, anti-trupat mund të prodhohen në masë për prova me kafshët dhe më pas me njerëz.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore