Haradinaj: Nuk më kanë kërkuar amerikanët që të tërhiqem

Ish-kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj deklaroi në emisionin “Open” se atij nuk i është kërkuar nga SHBA-ja që të tërhiqet. Haradinaj dha dorëheqjen si kryeministër, e kjo solli zgjedhje të parakohshme në Kosovë.

“Unë kam qenë në Uashington ku për 2 orë e 30 minuta pata një takim me Sekretarin e Shtetit në SHBA, Mike Pompeo. Por marrëdhëniet janë shumë të mira, por nuk më kanë kërkuar ata të largohem. Unë dhashë dorëheqjen si kundërshti për përpjekjet për ndarjen e Kosovës, nga Federika Mogherini, (përfaqësuesja e BE-së për Politikat e Jashtme). Tani do të kontribuoj duke forcuar partinë. Mendoj se kështu bëj mirë për Kosovën. Ndërsa nuk mendoj se është e drejtë që të angazhohem në një qeveri, sa për një vend pune.”, tha Haradinaj.

Ai tha se Albin Kurti e ka humbur shumicën kështu që nuk ka mundësi ta shpërbëjë parlamentin.

“Albin Kurti është rrëzu nga aleati i vet dhe mocioni i mosbesimit u përkrah nga opozita. Albin Kurti nuk mund të qëndrojë në qeveri sepse është pakicë. Parlamenti i Kosovës nuk kërkon të shpërbëhe. 2/3 e parlamentit nuk kërkon të shkojë në zgjedhje, kështu që Kurti nuk mund ta çojë vendin në zgjedhje të parakohsme”- tha Haradinaj.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.