Njihuni me shtetin e painfektuar, aty ku fjala “koronavirus” ndalohet rreptësisht (FOTOT)

Janë shumë të pakta vendet e që deklarojnë se nuk kanë asnjë rast koronavirusi. Disa ishuj të largët, disa vende afrikane ku përhapja e testimeve por edhe shkëmbimet me jashtë janë shumë të pakët. Por ka edhe vende, ose më mirë regjime, ku të dhënat nuk mund të merren shumë për bazë. Aty ku ka dyshime për të dhënat kineze, në vende si Korea e Veriut shndërrohen në bindje që ato fshihen. Por nuk ngel pas edhe një vend pak i përmendur i Azisë, Turkmenistani.

Një nga vendet më të pasura me gaz natyror në botë, Turkmenistani është edhe një nga më të mbyllurit dhe totalitarët, sipas raporteve ndërkombëtare si World Press Freedom, që e vendosin në vendin e fundit.

Mbyllja dhe mungesa e informacionit për rreth 6 milionë banorët e saj, të shpërndarë në një vend të madh sa Spanja, vlejnë edhe për pandeminë globale të koronavirusit, që zyrtarisht nuk ka hyrë në atë vend. Diçka e vështirë për t’u besuar në një vend kufitar me Iranin që është një nga vatrat e pandemisë.

Jo vetëm. Sipas organizatës Reporters without Borders, vetë fjala koronavirus është e përjashtuar nga çdo media shtetërore, dhe këshillohet nga agjentët civil që ndodhen kudo në kryeqytetin Ashgabat. Asnjë kronikë mbi përhapjen ndërkombëtare të pandemisë transmetohet në televizion, asnjë informacion nga Ministria e Shëndetësisë.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.