COVID-19/ Morgjet dhe varrezat e Nju Jorkut të tejmbushura (fotot)

Drejtori i shoqatës shtetërore të kompanive funerale ka frikë se qyteti i Nju Jorkut shpejt mund të përballet me një  tejmbushje me trupa të vdekur në morgje dhe varreza, për shkak të shtimit të viktimave nga COVID-19 të kombinuara me kufizimet në turne.

Mike Lanotte tha se varrezat fetare kanë vendosur protokolle për të mbrojtur stafet e kjo ka bërë që numri i forcës punëtore të ulet.

“Ata nuk janë të aftë që të varrosin aq shumë njerëz në një ditë se duhet dhe ky është një shqetësim sepse nëse është një numër i madh i varrezave që nisin ta bëjnë këtë, atëherë ne do të nisim që të kemi mangësi, bllokim”, tha Lanotte duke shtuar “Asnjë nuk do që të shikojë pamje si në Itali të kishave plot me arkivole”, që përfaqëson rreth 1700 firma funerale në të gjithë shtetin.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.