Si dukej Wuhani në ditën e parë të rihapjes, pas më shumë se dy muaj në izolim

Turmat e pasagjerëve arritën në stacionin e trenit në Wuhan të shtunën pasi qyteti kinez me 11 milionë banorë që ishte “Pika zero” për atë që u bë pandemia globale e koronavirusit, u rihap pjesërisht pas më shumë se dy muaj izolimi.

Wuhan u vendos në bllokim në janar me banorët e ndaluar të largoheshin, me postblloqe rrugës duke rrethuar rrethinat e qytetit dhe me kufizime drastike në jetën e përditshme.

Dhe për të sinjalizuar fundin e izolimit të gjatë, treni i parë i pasagjerëve i sanksionuar zyrtarisht u kthye në qytet menjëherë pas mesnatës.

“Po më duket sikur po kthehem në një tokë të huaj, sepse nuk jam kthyer për më shumë se dy muaj. Kështu që unë me të vërtetë dua të hedh një vështrim”, thotë Gao Xuesong, një punëtor në industrinë e automjeteve në Wuhan.

Megjithatë, Kina tani po lufton për të kontrolluar një valë rastesh të importuara pasi infeksionet ende ekzistojnë jashtë vendit.

Njerëzve tani u lejohet të hyjnë në qytet, por jo të largohen, dhe shumë trena ishin rezervuar plotësisht ditë më parë.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.