Dy qarqet që bëjnë përjashtim në Shqipëri, asnjë rast me Covid 19

Koronavirusi deri më tani në Shqipëri ka prekur 197 persona ku 33 janë shëruar dhe 10 kanë humbur jetën. Vendi vazhdon që të jetë i izoluar ku nga e hëna do të ashpërsohen edhe më shumë masat.  Nga 12 qarqet e Shqipërisë deri më tani 2 prej tyre nuk kanë asnjë të prekur dhe janë Qarku i Dibrës dhe ai i Gjirokastrës.

Qarku i Dibrës ka një popullsi prej 134135 banorësh në katër bashki që janë: Bashkia e Dibër, Bashkia Bulqizë, Bashkia Klos, Bashkia Mat.

Qarku i Gjirokastrës ka një popullsi prej 70 331 banorësh dhe ka 7 bashki. Bashkia Dropull, Bashkia Gjirokastër, Bashkia Këlcyrë, Bashkia Libohovë, Bashkia Memaliaj, Bashkia Përmet,  Bashkia Tepelenë.

Shpërndarja gjeografike e rasteve pozitive, është si vijon:

– Tiranë           113 raste

– Durrës           11 raste

– Lushnje         4 raste

– Elbasan         5 raste

– Rrogozhinë   2 raste

– Fier               21 raste

– Kavajë          4 raste

– Korçë            12 raste

– Vlorë            5 raste

– Shkodër        4 raste

– Lezhë            4 rast

– Berat             1 rast

– Has               2 raste

– Krujë            3 rast

-Tropojë          3 raste

– Pukë               3 raste

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.