Infermierja e Infektivit: Uroj që “plumbat” ti kem lënë në fushë betejë për të mos “vrarë” vajzën

Valbona është një ndër infermieret që po lufton në fushë-betejën e COVID-19 pranë spitalit Infektiv. Forca dhe përkushtimi janë dy armët e saj të ftohtë. E vendosur në vijën e parë të luftës, bashkë me mjekët dhe infermierët e tjerë, Bona, emri i së cilës është në thelb shërbim, vazhdon misionin jetëdashës.

Njësoj si kolegët e saj italianë, spanjollë apo grekë, në fytyrën e saj ka plagë, që janë më të paktat që lufta mund të shkaktojë. Plagët më të mëdha nuk duken. Në darkë apo mëngjes, ajo duhet të kthehet në shtëpi, tek vajza e saj, e cila ka kaluar një sëmundje të vështirë dhe në çdo rast nuk duhet të ketë asnjë kontakt me virusin.

Teksa largohet nga puna ajo lutet që “plumbat” e marrë gjatë shërbimit t’i ketë lënë në fushë-betejë, për të mos vrarë me ta padashur të bijën. “Betohem solemnisht përpara Zotit”…Kështu nis betimi i infermierit, dhe Bona po e përmbush atë, para Zotit, vetes dhe nesh. Në lagjen ku ajo banon, mjafton që ta thërrasësh nga ballkoni për t’u gjendur pranë në çast. Valbona është sot heroina.

Faleminderit dhe Zoti qoftë me ty – shkruar nga kolegët e saj të Urdhrit të Infermierëve

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.