Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

“ Na duhen për vete”, Turqia bllokon eksportin e respiratorëve pa leje nga shteti!

Turqia, nxori një dekret përmes të cilit u kërkon kompanive që të marrin leje nga shteti nëse dëshirojnë të eksportojnë respiratorë mjekësorë dhe pajisje tjera. Qëllimi i kësaj mase është plotësimi i kërkesës në tregun e brendshëm në kohën  kur numri i të infektuarve nga koronavirusi në vend po rritet.

Edhe pse Turqia fillimisht u duk se arriti sukses në frenimin e virusit, duke mbyllur shpejt kufijtë e duke i nënshtruar udhëtarët ndaj kontrolleve të rrepta, sot vendi shënon 59 vdekje nga koronavirusi e 2.433 të infektuar. 

Dekreti, sipas REL, e thekson  se kompanitë do të kenë nevojë për leje të veçantë për të eksportuar respiratorë dhe pajisje tjera mjekësore. Më herët sakaq, Ankaraja njoftoi se do të ndalonte dhe eksportin e maskave mbrojtëse. Turqia ka ndërmarrë një sere masash për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, duke përfshirë një shtetrrethim të pjesshëm për qytetarë të moshuar, mbylljen e shkollave, restoraneve dhe bareve, si ka ka ndaluar lutjet masive dhe ndeshjet sportive.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore