Koronavirusi/ Ekspertët francezë: Si duhet të veproni nëse keni kafshë shtëpiake

Megjithëse nuk ka ende prova se kafshët shtëpiake mund të transmetojnë ose të preken nga koronavirusi i ri, ekspertë francezë thanë sot se nuk mund të përjashtohet as e kundërta prandaj duhet larë duart sa herë i prekim ato

Zhvillimi vjen teksa figura te njohura te ekranit publikojne foto nga izolimi ne shoqeri te afert te kafsheve te tyre.

Akademia franceze e mjekësisë është duke këshilluar qeverinë mbi parandalimin e epidemisë deh bazonte opinionin e sja se epidemia e SARS në vitin 2002-2003 e shkaktuar nga një tjetër anëtar i familjes së koronaviruseve, dhe e afërt me Covid-19, kishte infektuar disa specie kafshësh si macet apo minjtë e pyllit.

Ata përmendën gjithahstu raportimet se dy qen në Hong Kong kishin rezultuar pozitivë me Covid-19 infeksion që kishin marrë nga pronarët e infektuar.

Një nga qentë kishte prezencë shumë të vogël të virusit dhe më vonë u shërua plotësisht ndërsa tjetri po monotorohet, thanë studiuesit francezë.

Ata shtuan se asnjë nga këlykushët nuk tregoi simptoma të sëmundjes por “observimet shkencor tregojnë se Covid-19 mund të transmetohet te qentë nga bartësi i kontaminuar”.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.