Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

“Koronavirusi është fillimi”, shkencëtarët: Do ketë pandemi të tjera, ja 'armiku' që na rrezikon

Shkencëtarët paralajmërojnë se koronavirusi është vetëm fillimi, duke thënë se njerëzit duhet të përgatiten për pandeminë e radhës. Sipas tyre, rritja e popullsisë së botës po na afron me kafshët e egra dhe kjo gjë na ekspozon ndaj viruseve të reja.

Fushata për Natyrën e National Geographic thotë se do të ketë viruse të reja si COVID-19 për shkak të shpyllëzimit dhe përdorimit të kafshëve të egra si ushqim. Enric Sala, një ekologjist ujor, thekson se nuk duhet ta injorojmë më lidhjen mes sëmundjeve infektive dhe natyrës.

Ndërkohë, Dr. Samuel Myers, nga "Planetary Health Alliance" thotë për "Independent": "Ajo që dimë është se kafshët janë një rezervat i madh me patogjenë, me shumë prej të cilëve nuk jemi ekspozuar ndonjëherë. Nëse afrohemi pranë tyre, ka shumë viruse të veçanta që mund të prekin njerëzit njësoj siç bëri COVID-19. Jam i sigurtë se do të kemi shumë viruse si ky që po kalojmë nëse vazhdojmë të shkatërrojmë botën".

Në fotot tregjet e tmerrshme në Kinë.

[gallery ids="1013527,1013533,1013526,1013532,1013530,1013529,1013523,1013531,1013528,1013525,1013524"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore