Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Biznes

Ibuprofen përkeqëson koronavirusin?! Spitali Unversitar në Vjenë: Është lajm i rremë!

Me përhapjen e koronavirusit, raportet dhe lajmet e rreme gjithashtu rriten.

Rasti më i fundit lidhet me ilaçin Ibuprofen, ku raportohet se nuk ndikon pozitivisht në lidhje me koronavirusin.  Në një raport të fundit thuhej se: ?Hulumtimet e pretenduara rezultojnë nga Spitali Universitar në Vjenë, sipas të cilit Ibuprofen rrit ndjeshmërinë ndaj një infeksioni siç është Koronavirus?.

Por, spitali Universitar thekson se kjo është e pavërtetë dhe e përgenjeshtron një lajm të tillë. Madje, edhe Ministria Federale e Shëndetësisë po lufton gjithashtu lajme të rreme që dezinformojnë njerëzit, shkaktojnë panik dhe frikë.

Edhe autoritetet franceze paralajmëruan dje që ilaçet anti-inflamatore të përdorura gjerësisht si Ibuprofen, jo vetëm që nuk lehtësojnë simptomat e koronavirusit, por përkundrazi mund të bëjnë efektin e kundërt duke e përkeqësuar gjendjen. Siç duket, kemi të bëjmë me raportime kontradiktore dhe përhapje të një fakenews.

https://www.mdr.de/nachrichten/panorama/fakenews-ibuprofen-coronavirus-100.html

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore