Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Koronavirusi/ Veriu i Italisë në karantinë, qeveria shqiptare merr një vendim me rëndësi

Qeveria shqiptare ka vendosur që të pezullojë fluturimet nga Tirana drejt Italisë dhe anasjelltas për shkak të situatës alarmante që është në Itali për shkak të përhapjes nga koronavirusi.

Nga informacionet e marra janë 6 fluturime që nuk do të kryhen, ndërkohë që situata është mjaft problematike në veri të Italisë, ku kryeministri italian Giuseppe Conte e futi këtë territor në karantinë.

Ai firmosi dekretin që vendos menjëherë vendos kufizime të reja për lëvizjen e njerëzve deri në 3 prill, për shkak të emergjencës së koronavirusit në Lombardi dhe në disa krahina të Venetos, Emilia Romagna dhe Piemonte. Hyrja dhe dalja nga këto territore lejohet vetëm për arsye serioze dhe "të provuara", për punë ose familje. Më shumë se çereku i popullsisë do të jetë në karantinë.

Në Shqipëri ende nuk ka ndonjë rast me koronavirus, por shqetësimi është i madh.

Nisur nga lëvizjet e mëdha të qytetarëve nga Shqipëria drejt Italisë dhe anasjelltas, për të shmangur ndonjë infektim të mundshëm u vendos pezullimi i fluturimeve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore