Çfarë i bën koronavirusi trupit të njeriut dhe cilat janë organet më të rrezikuara

Luftimi i koronavirusit të ri është një betejë kundër të panjohurës për mjekët.

Si e sulmon trupin? Cila është gama e plotë e simptomave? Kush ka më shumë të ngjarë të sëmuret rëndë ose të vdesë? Si trajtohet?

Studimet nga mjekët në vijën e parë të epidemisë në Wuhan, Kinë, kanë filluar të japin përgjigje.

Një raport nga Qendrat Kineze të Kontrollit të Sëmundjeve shqyrtoi më shumë se 44,000 raste të konfirmuara të sëmundjes.

Ajo tregoi:

-81% zhvillojnë simptoma të buta

-14% zhvillojnë simptoma të rënda

-5% sëmuren në mënyrë kritike

Burrat dhe gratë kanë po aq të ngjarë të infektohen, në kundërshtim me raportet e hershme që sugjeruan se sëmundja prek kryesisht burrat.

Ethet dhe sulmet në mushkëri

Virusi, Sars-CoV-2, infekton indet dhe rrugët e frymëmarrjes thellë brenda mushkërive sesa hundët.

Ethet, lodhja dhe një kollë e thatë janë simptomat më të zakonshme për pacientët që pranohen në spitale.

Por jo të gjithë i kanë të gjitha këto simptoma, thonë ekipet në Spitalin Zhongnan të Universitetit Ëuhan dhe Spitalin Jinyintan, në Ëuhan.

Simptoma të tjera ishin:

-31% kishin gulçim

-11% kishin dhimbje të muskujve

-9% kishin konfuzion

-8% kishin dhimbje koke

-5% kishin dhimbje të fytit

Sëmundja mund të përparojë në pneumoni – inflamacion i mushkërive dhe qeseve të vockla ku oksigjeni lëviz nga ajri në gjakun që mbushet me ujë – dhe përfundimisht dështim i organeve.

Por të gjitha këto studime bazohen në pacientët të sëmurë më rëndë që përfundojnë në spital. Shumë nga rastet më të buta mund të mos zbulohen fare.

Vdekjet e para

Dy pacientët e parë që vdiqën në Spitalin Jinyintan, të detajuar në revistën Lancet Medical, ishin në dukje të shëndetshëm, megjithëse ishin duhanpirës afatgjatë dhe kjo do të dobësonte mushkëritë e tyre.

I pari, një burrë 61 vjeç, pati pneumoni të rëndë kur mbërriti në spital.

Ai ishte në shqetësim akut të frymëmarrjes, domethënë mushkëritë e tij nuk ishin në gjendje të siguronin oksigjen të mjaftueshëm për organet e tij për ta mbajtur trupin të gjallë.

Pavarësisht se ishte futur në një ventilator, mushkëritë e tij dështuan dhe zemra e tij ndaloi së rrahuri.

Ai vdiq 11 ditë pasi u pranua.

Pacienti i dytë, një burrë 69 vjeç, gjithashtu kishte sindromën e shqetësimit të frymëmarrjes akute.

Ai i kishte të bashkangjitura në një makinë mushkërie artificiale ose ECMO (oksigjenim të membranës jashtë-korpusore) por kjo nuk ishte e mjaftueshme.

Ai vdiq nga pneumonia e rëndë dhe shoku septik kur presioni i gjakut u shemb.

Më të moshuarit ka shumë të ngjarë të vdesin

Ekziston një model i shënuar në nivelin e vdekjeve të raportuara nga sëmundja.

Më pak se 0.5% e pacientëve të moshës nën 50 vjeç kanë vdekur, sipas Qendrave Kineze të Kontrollit të Sëmundjeve.

Sidoqoftë, kjo shifër rritet shpejt në:

-1.3% në 50-tat e tyre

-3.6% në vitet e 60-ta

-8% në vitet ’70 të tyre

-15% mbi 80

Këto nuk janë nivelet e vërteta të vdekjes, pasi disa pacientë që ende trajtohen ende mund të vdesin dhe shumë raste të buta po kalojnë pa u vënë re.

Shkalla e vdekjes për njerëzit pa probleme të tjera shëndetësore është 0.9%.

Sidoqoftë, kjo ngrihet në:

-6% te njerëzit me presion të lartë të gjakut

-6% tek personat me probleme afatgjata të mushkërive si ato të shkaktuara nga një jetë e duhanit

-7% te njerëzit me diabet

-11% te personat me sëmundje kardiovaskulare

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.