Ndihma e Turqisë për tërmetin shkon në 46.3 milionë euro

Turqia do të dhurojë për rindërtimin e Shqipërisë një shumë prej 46.3 milionë eurosh pas tërmetit të 26 nëntorit.

Sipas qeverisë turke, ndihma humanitare deri më tani ka arritur 900 mijë euro me batanije, ushqime me vlerë më shumë se gjysmë milioni euro.

Por në Laç do të ndërtojë 504 njësi banimi. Projekti i 500 njësive të banimit do të shkojë më shumë se 40 milionë euro. Turqia do të japë 100 mijë euro për rindërtimin e xhamive të dëmtuara në zonat e prekura nga tërmeti.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.