Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Kurti shpjegon se përse ka rezerva për marrëveshjet e nënshkruara me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka shpjeguar se përse ai ka rezerva për nënshkrimin e marrëveshjeve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për autostradën dhe hekurudhën më 14 shkurt në Mynih. Marrëveshjet u ndërmjetësuan nga i dërguari special i Shtëpisë së Bardhë për dialogun Kosovë-Serbi, ambasadori Richard Grenell.

"Unë vetëm po tregoj rezerva, për shkak se nuk kam qenë pjesëmarrës në negociata për këto letra të interesit. Natyrisht se ne na duhet lidhje, infrastrukturë më e mirë, autostrada dhe hekurudha. Por, sërish, punëtorët civilë që nënshkruan këto marrëveshje nisën negociatat gjatë qeverisë së kaluar dhe faktikisht i përmbyllën ato pa pjesëmarrjen tonë dhe ne jemi në qeveri për më pak se dy javë", tha Kurti në një prononcim për REL.

Të dyja shtetet shprehën gatishmërinë për hapjen e rrugëve ekzistuese, por edhe për ndërtimin e rrugëve të reja që lidhin dy shtetet me rajonin dhe me BE-në.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore