Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Po vret qindra njerëz, shkencëtarët zbulojnë imazhet e para të koronavirusit (FOTOT)

Të enjten (13 shkurt), laboratori Rocky Mountain (RML) pranë Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive zbuloi disa nga imazhet e para të SARS-CoV-2, coronavirusit të ri që ka infektuar mbi 60,000 njerëz dhe ka vrarë 1.370 të tjerë në shpërthimin që filloi në Wuhan të Kinës.

Viruset janë blloqe infektive të vogla, të cilat përbëhen nga ADN ose ARN, të mbështjella brenda një shtrese proteinike. Ato janë shumë të vogla për tu parë nga një mikroskop tipik i lehtë, transmeton Telegrafi.

Studiuesit morën mostrat nga një pacient amerikan i infektuar me COVID-19 (emri i ri për sëmundjen e shkaktuar nga SARS-CoV-2) duke përdorur dy lloje të ndryshme të mikroskopëve me rezolucion të lartë ? mikroskopin elektronik skanues dhe mikroskopi elektronik i transmetimit.

Virusi SARS-COV-2 duket i ngjashëm me coronavirusin e sindromës së frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS-CoV), e cila u shfaq në vitin 2012, dhe sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (SARS-CoV), i cili u shfaq në 2002, sipas një deklarate.

Pra imazhet e të tre virusëve po thuajse janë të ngjashme sepse të tre këta viruse janë në të njëjtën familje të "coronavirusëve", të cilat emërtohen për pamjen e tyre në formë kurore. Fjala "corona" në latinisht do të thotë "kurorë".

[gallery ids="985647,985648,985649,985545,985548,985551"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore