Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

'Mund të vriste 65 milionë njerëz', paralajmërimi i frikshëm i ekspertëve amerikanë

Ekspertët amerikanë të shëndetit para tre muajve parashikuan se koronavirusi mund të vriste miliona njerëz, para se të shpërthente virusi në Kinë.

Shkencëtarët në Qendrën prestigjioze Johns Hopkins për Sigurinë e Shëndetit modeluan një pandemi hipotetike në një kompjuter, si pjesë e hulumtimit tetorin e kaluar.

Simulimi parashikoi 65 milionë njerëz nga çdo cep i botës dhe do të infektoheshin brenda vetëm 18 muajve.

Deri më tani, sëmundja shumë ngjitëse që shkatërroi Kinën ka vrarë 26 njerëz dhe ka infektuar më shumë se 900 ? por ekspertët parashikojnë që numri i vërtetë të jetë me mijëra.

Dr Eric Toner, një studiues i vjetër në Johns Hopkins, tha që ai nuk ishte i tronditur kur dolën lajmet për shpërthimin e koronavirusit në Wuhan në fund të dhjetorit.

"Kam menduar për një kohë të gjatë se virusi më i mundshëm që mund të shkaktojë një pandemi të re do të ishte një koronavirus," i tha ai Business Insider.

?Ne ende nuk e dimë se sa ngjitëse është. Ne e dimë se po përhapet nga personi në person, por nuk e dimë në çfarë mase?.

"Në përshtypje të parë duket se është më e butë se SARS. Kështu që është siguruese. Nga ana tjetër, mund të jetë më e transmetueshme se SARS, të paktën në mjedisin e komunitetit. ?

Koronaviruset janë infeksione të traktit respirator që mund të çojnë në sëmundje si pneumoni ose ftohje të zakonshme.

Dr. Toner paralajmëron se pas gjashtë muajsh, pothuajse çdo vend në botë do të ketë raste të koronavirusit./TopChannel

[gallery ids="969656,969663,969659,969658,969661,969662,969664,969665,969666,969667,969668,969669,969670,969671,969672,969673,969674,969675,969676,969677"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore