Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Kush e përhapi virusin vdekjeprurës? Dyshimet e mëdha për virusin kinez, doli nga...

Autoritetet kineze kishin ndërtuar një laborator në Wuhan, i cili si për koincidencë ndodhet shumë pranë vendit ku mendohet të ketë qenë origjinë e virusit të frikshëm që po përhapet nga Kina në të gjithë botë.

Laboratori kombëtar I bio-sigurisë në qytetin që është epiqendra e virusit të ri, është i vetmi laborator në Kinë i krijuar për studimin e patogjenëve të rrezikshëm si SARS dhe Ebola. Përpara hapjes së tij janarin e 2018-tës, ekspertë të bio-sigurisë dhe shkencëtarë nga Shtetet e Bashkuara kishin shprehur shqetësimin se ndonjë virus mund të dilte nga laboratori.

Në fakt, kjo nuk do të ishte e pagjasë duke pasur parasysh se sipas revistës prestigjoze Nature, virusi I SARS-it është "arratisur" disa herë nga një laborator në Pekin. Megjithate, deri tani, dyshimet kryesore mbi epideminë janë fokusuar tek tregu ushqimor në Wuhan, ku shiteshin veç të tjerash dhe gjarpërinj, që mund të kenë lidhje më shpërthimin e virusit. Edhe SARS-i i pati fillimet tek kafshët e një tregu mishi në Kinë.

Më pas u shfaq një tjetër virus korona nga Lindja e Mesme, i quajtur MERS. Viruset respiratore zhvendosen nëpërmjet ajrit. Mund të transmetohen nëpërmjet të kolliturit, teshtimës, prekjes së një sipërfaqeje të infektuar dhe më pas prekjes së gojës, hundës apo syve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore