Supë me lakuriq nate, ja çfarë shitej në tregun kinez ku lindi virusi i tmerrshëm (FOTO)

Kina dhe mbarë bota janë përfshirë nga frika e përhapjes së virusit vdekjeprurës. Pamjet e një gruaje kineze duke ngrënë një lakuriq të tërë në një restorant, janë bërë virale pasi vendi është shkatërruar nga një virus i ri vdekjeprurës që besohet të ketë ardhur nga gjitarët fluturues.

Imazhet tregojnë se si përgatiten ushqimet në Kinë, dhe kjo është quajtur supë lakuriqi. Lloji i ri i koronavirusit, i cili u shfaq në qytetin qendror kinez Wuhan muajin e kaluar, ka vrarë së paku 17 njerëz dhe janë infektuar më shumë se 590 të tjerë.

Shkencëtarët nuk kanë arritur të zbulojnë qartazi sesi u arrit të bëhej kalimi i virusit nga kafshët te njerëzit. Por hetimet e para tregojnë se epiqendra e problemit, ka qenë tregu i kafshëve dhe ushqimeve të detit në Wuhan.

©Copyright Gazeta SHQIP


Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.