Zbulohen pamjet e rralla/ Femra moderne dhe rini të çmendur, si ishte Irani para revolucionit (FOTO)

Para revolucionit islamik, Irani ka qenë një shtet modern. Kishte rini dhe njerëz të emancipuar, femrat nuk e kishin detyrim mbulimin dhe mund të studionin bashkë me meshkujt.

Jeta ishte e krahasueshme me atë të vendeve perëndimore dhe Irani ishte një nga vendet me të zhvilluara dhe më me kulturë.

Fotot e mëposhtme janë bërë diku në vitet ’71-’72, para se të ndodhte revolucioni i 1979 i Ayatollah Khomeini, një regjim që do të ndryshonte totalisht jetën e iranianëve.

©Copyright Gazeta SHQIP

Për t'u bërë pjesë e grupit mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t'ju aprovohet.
Komuniteti Gazeta Shqip: https://www.facebook.com/groups/gazetashqip/

LEXO MË TEJ:


Më të lexuarat

Comments are closed.