Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

E pabesueshme/ Një shishe verë kushton 40 mijë dollarë, jo për cilësinë, por...! (FOTO)

Nuk ka diskutim që një verë e mirë është edhe e shtrenjtë, por 40 mijë dollarë për një shishe duket pak çmim i lartë. Megjithatë, prodhuesi i verave hungarez Royal Tokaji thotë që prodhimi i kufizuar ?Essencia 2008? ia vlen çdo qindarkë.

Vetëm 20 shishe 1,5 litërshe janë prodhuar nga vera e rrallë, e futur në një shishe të dizajnuar nga artisti James Carcass. 18 prej tyre janë nxjerrë në shitje vitin e kaluar, kur edhe u cilësua si vera më e shtrenjtë në botë. Secila prej shisheve vjen me një paketim të veçantë nga të tjerat, duke e bërë secilën shishe të ndryshme.

Deri tani janë shitur 11 shishe dhe me shumë gjasa do të jenë shitur të gjitha deri kur të arrijë data e skadencës, në vitin 2300. Edhe pse vera normalisht përmirësohet me kalimin e viteve, ?Essencia 2008? ka një datë skadence për shkak të nivelit të lartë të sheqerit dhe aciditetit. ?Essencia? prodhohet nga rrushi i rajonit Tokaj në Hungari, në verilindje të Budapestit dhe përdoren vetëm varietetet më të mira të rrushit.

[gallery ids="961667,961666,961665,961664,961663,961658,961659,961660,961661,961662"]

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore