Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Arti

Zbulohen pretendentët për çmimin e madh të letërsisë

Flutura Açka, Agron Tufa, Enkel Demi janë disa nga kandidatët për çmimet e mëdha të letërsisë të akorduara nga Ministria e Kulturës për vitin 2008. Ka qenë vetë Ministrja e Kulturës Elva Margariti që ka bërë publike në faqen e saj zyrtare në Facebook kandidatët për çmimet e mëdha letrare sipas gjinive përkatëse.

Juria e këtij viti kryesohet nga Alda Bardhyli dhe përbëhet nga Brikena Çabej, Dhurata Shehri, Visar Zhiti dhe Riza Braholli. Ceremonia për shpalljen e fituesve do të bëhet brenda muajit janar.

ROMANI

Tom Kuka ?Gurët e vetmisë

Andreas Dushi-Marrja e gjakut

Virion Graçi - Pëllumbat i vrasin natën

TREGIMI

Roland GJOZA ?Për vajzat nga Parisi

Daut Gumeni-Qershia e egër

Faruk Myrtaj- Këpucë për gjyqin e fundit

POEZIA

Havzi NELA ?Vepra poetike e plotë

Sabri Hamiti ?Kukuta e Sokratit

Flutura Açka-Roja i dritës

ESEISTIKE

Ismail Kadare-Kur sunduesit grinden

Mateo Mandala- Jeronim De Rada: portret artisti në rini

Arjan Leka- Në kërkim të këmishës së humbur

LETERSIA PER FEMIJE

Mimoza HAFIZI ?Pika trëndafil

Skënder Hasko ?S?ka si shoku im

Shkëlzen Zalli ?Gjergji takon Skënderbeun

PERKTHIMI Erion Karabolli- Sábato, Ernesto : Abadoni, engjëlli i skëterrës

Agron Tufa-Paul Celan, Flokëboret e zeza

Luan Topçiu -Linda Maria Baros - "Shtëpia me brisqe rroje"

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore