Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Shtëpi të lira për popullin e thjeshtë, projekti ambicioz i qeverisë (FOTO)

Në fillim të viteve 2000, qeveria meksikane nisi një projekt ambicioz që të ndërtonte shtëpi të përballueshme nga miliona banorë me mundësi të pakta financiare.

Më shumë se 100 miliardë u përdorën për të ndërtuar me qindra blloqe banimi me shtëpi të vogla, të rehatshme e të përballueshme në çmim, por jo çdo gjë shkoi sipas planit.

Ndonëse me miliona njerëz kanë gjetur strehim të përballueshëm, korrupsioni, planifikimet e gabuara dhe metodat e nxituara të ndërtimit bënë që edhe sot, shumë prej këtyre shtëpive të mos kenë rrjet uji të pijshëm dhe as ujëra të zeza.

Shumë blloqe të tjera kanë qenë një sukses, por arkitektët dhe fotografët e kanë kritikuar mënyrën e ndërtimit të qindra shtëpive identike, të ngjeshura me njëra-tjetrën në blloqe të veçanta, dhe e kanë quajtur "asfiksi urbane".

Horge Toboada ishte i pari që e vuri re këtë mënyrë ndërtimi në Monterej, e cila bie edhe më shumë në sy nëse shihet nga ajri. Ai organizoi një ekspozitë me fotot, të cilat morën vëmendje botërore.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="936104,936105,936106,936107,936108,936109,936110,936111,936112,936113,936114,936115,936116,936117,936118,936119,936120,936121,936122"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore