Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

Godet antikorrupsioni, dy ish-kryeministra dënohen me 27 vjet burg

Një gjykatë dënoi dy ish-kryeministra me disa vite burg. Ata akuzohen për përfshirje në vepra korruptive. Ahmed Ouyahia u dënua me 15 vjet dhe Abdelmalek Sellal me 12 vjet, të dy-ishkryeministra të Algjerisë.

Ata u akuzuan për keqpërdorim të pushtetit me qëllim pasurimin. Algjeria që kur ka shpallur pavarësinë nga Franca, më 1962, për herë të parë dënon dy ish-zyrtarë të lartë, siç janë edhe ish-kryeministrat e këtij vendi.

Të dy ata ishin aleatë të presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili dha dorëheqje për shkak të protestave masive kundër tij, në prill. Protestuesit kanë vazhduar të bëjnë thirrje për reforma gjithëpërfshirëse, duke i akuzuar liderët e partisë qeverisëse për korrupsion, ndërsa Ouyahia dhe Sellal janë në mesin e 19 të pandehurve të gjykuar nën akuzat për pastrim të parave, shpërdorim të detyrës dhe dhënie të privilegjeve të panevojshme në industrinë e montimit të automjeteve. Aktgjykimi vjen dy ditë para zgjedhjeve presidenciale, kurse Bouteflika është detyruar të japë dorëheqje.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore