Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

FOTO/ Merkel kalon portën famëkeqe, pamjet e rralla nga kampi i Aushvicit

Angela Merkel vizitoi për herë të parë kampet e përqendrimit të Aushvic, në 14 vite si kancelare e Gjermanisë. Regjimi nazist torturoi dhe vrau miliona persona, pjesa më e madhe e të cilëve ishin hebrenj.

Merkel bashkë me kryeministrin polak, Mateusz Moraëiecki që është njëherësh dhe i mbijetuar i kampit, kaluan portën famëkeqe sipër së cilës shkruhet ?Puna është liri?.

Vizita e kancelares vjen pas rritjes së anti-semitizmit në Gjermani dhe përpara përvjetorit të 75 të çlirimit të kampit. Në vetëm dy muajt e fundit, dy persona janë vrarë pranë një sinagoge në lindje të vendit. Autori pranoi se veproi për motive anti-semitike

Merkel dhe Moraëiecki nderuan viktimat e Holokaustit duke vendosur kurora me lule në monumentin ?Muri i Vdekjes? të bllokut 11 në memorialin e kampit Aushvic.

Gjatë kësaj vizite, Merkel njoftoi se qeveria gjermane do të dhurojë 60 milionë euro për të ndihmuar në ruajtjen e këtij vendi që dëshmon makabritetet e regjimit nazist.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="933210,933211,933212,933213,933214,933215,933216,933217,933218,933219,933220,933221,933222,933223,933224,933225,933226,933227,933228,933229,933230,933231,933232,933233,933234"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore