Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Kryesoret

Franca në flakë, mbyllen shkollat dhe metrotë (FOTO)

Emmanuel Macron përballet me grevat më të mëdha gjatë gjithë presidencës së tij. Aksionit I janë bashkuar punonjësit e hekurudhave, kontrollorët e trafikut ajror, mësuesit dhe punonjësit e sektorit publik, të cilët janë lënë punën e kanë dalë nëpër rrugë për të ngritur zërin kundër ndryshimeve të propozuara në sistemin e pensionit.

Shërbimet hekurudhore janë pezulluar thuajse tërësisht e mendohet se ngërçet e transportit mund të zgjasin për disa ditë me radhë. Në Paris, janë mbyllur 11 nga 16 linjat e metrosë; në shumë shkolla nuk po bëhet mësim, e është paralajmëruar edhe një ?mbyllje simbolike?, e disa stacioneve policore. Dyqanet në rrugën që ndjekin protestuesit janë këshilluar të mbyllen për shkak për episodeve të mundshme të dhunës.

Gati gjysma e udhëtimeve të trenave Eurostar mes Parisit dhe Londrës janë pezulluar. Turistët janë këshilluar gjithashtu që për shkak të situatës së krijuar, t`i qëndrojnë larg Kullës Eiffel. Këto greva konsiderohen si një test i fuqishëm për presidentin Macron, i cili reformën e sistemit të pensioneve e kishte në mesin e premtimeve më të rëndësishme të fushatës.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="932465,932464,932467,932139,932140,932141,932142,932144,932145,932146,932147,932148,932149,932150,932151,932152,932153,932154,932155,932466,932468"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore