Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Bota

E pabesueshme/ Italiani shpallet kampion bote për kujtesën në Kinë, mban mend radhën e 1829 letrave të bixhozit

Kampioni i ri i botës për kujtesën është shpallur një 20-vjeçar Italian. Andrea Muzii nga Roma ia ka dalë të sfidojë 170 “atletë të tjerë të mendjes”, duke u renditur i pari në Kampionatin Botëror të Kujtesës që u zhvillua në Kinë.

Andrea mori 8170 pikë, dhe tashmë, rreshtoi 5 rekorde botërore ndërsa ka qenë edhe fitues i Kampionatit Europian në vitin 2019. Dy rivalët e tij më të fortë në këtë garë ishin nga Mongolia, por italiani triumfoi pasi arriti të mbante mend radhën e 1829 letrave të bixhozit. Ai tregon se për një kujtesë të tillë, duhet të ushtrohesh.

“Duhet të stërvitesh në mënyrë konstante, nuk është një dhunti natyrore. Është e nevojshme të njohësh teknikat antike të kujtesës”, ka thënë 20 vjecari, që tani përgatitet për sfidën e vitit 2020, në Dubai.

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="932158,932159,932160"]

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore